Wyprawa po puchar

11 kwi 2013

- Cel numer jeden na nadchodzący sezon to mistrzostwo PLFA I – zapowiada Rafał Bierć, prezes Lowlanders Białystok. Zespół z Podlasia  już w zeszłorocznych rozgrywkach był bliski wykonania tego zadania. Wówczas to żółto-czarnym na przeszkodzie stanęli Warsaw Spartans, którzy w finale pokonali białostoczan dopiero po dogrywce 7:6.

Mimo tego poprzedni rok należy uznać za udany dla Lowlanders. Przedsezonowym celem było doprowadzić do stabilizacji sytuacji w klubie, a tymczasem udało się osiągnąć finał rozgrywek. W związku z tym sztab trenerski w porównaniu do zeszłego roku nie uległ zmianie. Cały czas za formację ataku będzie odpowiadał Łukasz Lewandowski, natomiast obroną dalej zajmować będzie się Tomasz Żukowski. Nie są to trenerzy z doświadczeniem amerykańskim, ale w pełni cieszą się zaufaniem prezesa.

Zespół nie został wzmocniony żadnym zawodnikiem zza granicy, ale nadspodziewanie dobre efekty, w porównaniu do lat ubiegłych, przyniosły dwie rekrutacje, jakie to białostoczanie przeprowadzili pod koniec zeszłego roku. Młodzi zawodnicy niebawem będą mieli okazję, sprawdzić się na ligowych boiskach w całej Polsce.

Przygotowania do nadchodzących rozgrywek zespół z Białegostoku rozpoczął już we wrześniu ubiegłego roku, czyli miesiąc po zakończeniu poprzedniego sezonu. Na początku przeprowadzano dwa treningi w tygodniu na hali sportowej. Jednak od marca dodano jeszcze jeden, który odbywa się na świeżym powietrzu. Przed rozpoczęciem sezonu Lowlanders rozegra 23 marca mecz sparingowy w Toruniu z miejscowym Angels a później 14 kwietnia zainaugurują rozgrywki PLFA I spotkaniem na własnym terenie z płockimi Mustangami. Oprócz drużyny z Płocka w Grupie Wschodniej białostoczanie będą potykać się z Kraków Kings i Tytani Lublin.

Lowlanders mają zamiar rozgrywać swoje mecze domowe w Białymstoku, ale z uwagi na ciągle przedłużającą się budowę Stadionu Miejskiego, całkiem możliwe jest, że żółto-czarni będą zmuszeni do organizowania spotkań poza granicami miasta.

Białostoczanie przerwę międzysezonową wykorzystali również marketingowo. Drużyna uczestniczyła między innymi w happeningu środowisk studenckich pod nazwą „Odśnieżamy Kulturę”. Celem akcji było uzyskanie środków na propagowanie wydarzeń kulturalnych w Białymstoku. Fundusze miały pochodzić z zaoszczędzonych przez miasto funduszy na odśnieżanie, ponieważ w ramach tego wydarzenia został oczyszczony jeden z głównych placów Białegostoku. Inną inicjatywą Lowlanders był „Krwiojard”, a więc zespołowe oddawanie krwi. Ponadto, jak co roku zorganizowane zostało w Białymstoku wspólne oglądanie Super Bowl. Widoczność Lowlanders na wielu płaszczyznach życia stolicy Podlasia ma wpływ, nie tylko na propagowanie samego futbolu amerykańskiego, ale również wzbudza zainteresowanie potencjalnych sponsorów..

Kamil Lewandowski